Japonya’da hakkında 99 cinsel taciz suçlaması bulunan belediye başkanı istifa etti

Japonya’da kadın çalışanları tarafından hakkında 99 farklı ‘cinsel taciz’ suçlaması bulunan Belediye Başkanı Hideo Kojima, görevinden ayrılacağını duyurdu. Gifu şehrindeki Ginan kasabasının belediye başkanlığı görevini yürüten Hideo Kojima, düzenlediği basın toplantısında ağlayarak hakkındaki bazı suçlamaları reddetti.

The Guardian gazetesinin aktardığına göre, Kojima hakkında, çalışanlarının kalçalarına dokunmak da dahil olmak üzere ‘taciz’ iddiasıyla resmi soruşturma başlatıldı. Basın toplantısından bir gün sonra, 29 Şubat Perşembe günü açıklama yapan Kojima, belediye başkanlığını bırakacağını duyurdu. Kojima, görgü tanıklarının da doğruladığı, bağımsız bir komite tarafından raporlaştırılan bazı taciz iddialarını ise reddetti. Belediye Başkanı, televizyonda yayınlanan açıklamasında, çalışanlarına yönelik davranışlarının sarılma gibi görünmüş olabileceğini ama kendisinin öyle bir şey yapmadığını savundu.

‘MİNNETİMİ GÖSTERMEK İÇİN BAŞLARINI OKŞADIM’

Kojima, komitenin hazırladığı raporun tarafsız olmadığını iddia ederken, Japonya’nın NHK devlet televizyon kanalı, Kojima’nın tüm raporu okumadığını aktardı. Raporda, Belediye Başkanı’nın altında çalışanlara ‘ellerinin adaletli ve yumuşak olduğunu söylediği ve kadın çalışanlarından ellerine dokunmasını istediği’ iddiaları da yer aldı.

Rapora göre, Hideo Kojima, ayrıca ‘pantolonunun paçalarını sıvayarak bacaklarını da göstermiş ve çalışanlarından bacaklarına dokunmasını’ istemişti. Raporda, bazı çalışanların bunun sonrasında ellerini spreylerle dezenfekte ettiği ifade edildi.

Sal günü resmi olarak görevden ayrılması beklenen Kojima hakkında herhangi bir ceza soruşturması açılmadı. Shukan Bunshun isimli haftalık derginin haberinin ardından açılan soruşturmada ise Kojima’nın ‘sık sık kadın çalışanlarının başını okşadığı’ belirtilmişti. Komije ise bunun ‘minnet duygusunu ifade etmek için’ olduğunu savunmuştu.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x