Putin’den Sovyetler itirafı… “Safmışım”

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, SSCB’nin çöküşünden sonra Batı’nın Rusya’yı parçalara bölerek ve kaynaklarını kullanarak yok etmek istediğini söyledi.

Rus devlet kanalı Rossiya 1’de yayınlanan ‘Moskova. Kremlin. Putin’ programına konuşan Putin, Batı’nın Rusya’ya boyun eğdirmek ve kaynaklarını kullanmak istediğine değinirken, şahsen 2000’li yıllarda Rusya’nın farklılaştığını tüm dünyanın anladığına inandığını, ancak aslında Batı’nın SSCB’nin çöküşünden sonra Rusya’yı yok etmek istediğini ifade etti.

Batı’nın bu kadar büyük bir nüfusa ve yüzölçümüne sahip bir ülkeye ihtiyacı olmadığını vurgulayan Rus lider, kariyeri boyunca önemli mevkilerde çalışmasına rağmen Batı ile ilişklilerle saf duygulara sahip olduğunu itiraf ederken, konuşmalarını şu şekilde sürdürdü:

“Bizde de saflık mevcuttu. Geriye dönüp baktığımda, ki size kesinlikle içtenlikle söylüyorum, neredeyse 20 yıl boyunca, Sovyetler Birliği’nin güvenlik teşkilatlarında ve dış istihbaratında çalışmış olmama rağmen, daha sonra da St. Petersburg belediye başkan yardımcılığı, Güvenlik Servisi (FSB) direktörlüğü, Güvenlik Konseyi Sekreteri ve hatta ilk aşamada hükümet başkanlığı görevlerimde dahi Rusya’nın farklılaştığını düşünerek artık Batı ile ideolojik bir çatışmanın hiçbir temeli olmadığına ilişkin saf fikirlere sahiptim.”

Putin, Batılı ülkelerin SSCB sonrası Rusya’ya yönelik politikalarında olumsuz eylemleri gördüğünü, özellikle Rusya Federasyonu topraklarında ayrılıkçılık ve terörizme desteğin açıkça fark edildiğini kaydederken, “Ama ben saflığımla bunun sadece düşünce ve eylemin ataleti olduğuna inandım. ‘SSCB ile savaşmaya alıştılar ve devam ediyorlar’ diye düşündüm” diye açıkladı.

SSCB’nin dağılmasının ardından Batı’nın Rusya’yı yok etmek istediğinin belli olduğuna dikkat çeken Rus lider, Rusya Federasyonu’nu sona erdirme arzusuyla ülkeyi boyunduruk altına alıp kaynaklarını kullanmak istediğini sözlerine ekledi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x