Rusya uyardı: Savaş genişleyebilir

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, “NATO ittifakından bir ya da iki ülkenin kötü düşünülmüş eylemleri nedeniyle Ukrayna’daki savaşın kontrolden çıkabileceğini” söyledi.

Zaharova, savaşın genişleyebileceği konusunda uyarıda bulundu.

Sözcü ayrıca, Moskova’nın “Batı’nın uçurumun kenarında yürüdüğünü, dünyayı da buraya doğru ittiğine inandığını” söyledi.

Zaharova, Batı’ya “Rusya’yı stratejik olarak yenme fikrinden vazgeçmesi” gerektiğini kaydetti.

FRANSA VE POLONYA’NIN AÇIKLAMALARI

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, “Rusya’nın bu savaşı kazanmaması için ne gerekiyorsa yapacağız” demişti.

Bu amaca ulaşmak için “her şeyin mümkün olduğu” mesajını veren Macron, Ukrayna’ya asker göndermenin “ihtimal dışı” bırakılmaması gerektiğini belirtmişti.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Batılı ülkelerin Ukrayna’ya asker göndermesi halinde NATO ile Rusya arasında çatışma yaşanma ihtimalinin “kaçınılmaz” olacağını söylemişti.

Bu gelişmelerin ardından Polonya da Fransa’ya benzer bir açıklama yapmıştı. Polonya Dışişleri Bakanı Radoslaw Sikorski da NATO askerlerinin Ukrayna’da bulunmasının “düşünülemez” olmadığını ifade etmişti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de bugün Moskova ile Washington’ın karşı karşıya gelmeyeceğini ancak gerektiğinde askeri ve teknik açıdan nükleer bir savaşa hazır olduklarını söylemişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x